FarmLab

https://campusbemke.pl/wp-content/uploads/2024/05/farmlab.webp

To zielony projekt edukacyjno-społeczny Campusu Bemke, przestrzeń twórczej pracy, eksperymentowania i poszukiwania nowych rozwiązań dla środowiska dla tych, którzy chcą zdrowo żyć i mądrze korzystać z natury.

W FarmLab połączyliśmy praktykę ogrodniczą z edukacją i budowaniem społeczności, aby wspierać ludzi w poszukiwaniu nowych rozwiązań związanych ze zmianami środowiskowymi. Naszą misją jest szerzenie wiedzy o zależnościach między zdrowiem człowieka a zdrowiem gleby oraz propagowanie zrozumienia wpływu naszej działalności na środowisko.

Nasza wizja to stworzenie miejsca, w którym ludzie mogą rozwijać świadomość ekologiczną i żyć zdrowiej, w szacunku wobec natury. Dzięki naszym programom, warsztatom i wydarzeniom społecznym, wspólnie kształtujemy postawę odpowiedzialności za środowisko i poczucie sprawczości.

Sprawdź co dzieje się na FarmLabie!

FarmLab to kilka kluczowych obszarów

Ogród społeczny

Ogrody społeczne na terenie Campusu Bemke to przestrzeń, gdzie można spotkać się, odpocząć i eksperymentować z uprawą roślin jadalnych i ozdobnych. To otwarta przestrzeń dla społeczności szkolnej, lokalnej oraz wszystkich gości Campusu, zapewniająca możliwość relaksu, hortiterapii i uczestnictwa w warsztatach na temat zdrowego żywienia i ogrodnictwa.

Ogród edukacyjny

Ogród edukacyjny to miejsce prowadzone przez społeczność szkolną i przedszkolną Campusu Bemke. To tu, w środowisku naturalnym, odbywają się zajęcia z różnych przedmiotów, wykorzystujące ogród jako pracownię. Uczniowie mają możliwość realizowania własnych projektów ogrodniczych i korzystania z szklarni edukacyjnej. Ogród jest także miejscem spotkań młodych pasjonatów biologii i ogrodnictwa z biologicznego koła zainteresowań oraz Klubu Ogrodnika.

Modelowe regeneratywne gospodarstwo rolne

Na Campusie Bemke prowadzimy regeneratywne gospodarstwo rolne, zajmujące 12 ha ziemi, służącej do pracy eksperymentalnej opartej na rozumieniu procesów zachodzących w glebie. Łączymy naturalne metody upraw i hodowli z nowoczesną wiedzą naukową, aby wspierać zrównoważone praktyki rolnicze. To odpowiedź na współczesne wyzwania rolnictwa. Poprzez zmniejszanie zużycia paliw kopalnych, wody, sztucznych nawozów i oprysków, oraz podnoszenie żyzności gleby poprzez proces magazynowania CO2, dążymy do domykania cykli obiegu pierwiastków. Wzorując się na naturze, przechodzimy od gospodarki linearnej do cyrkularnej, maksymalnie wykorzystując potencjał niezagospodarowanych do tej pory odpadów organicznych.
Zapisz się na newsletter