Co widzi Święty Mikołaj

Zastanawiałeś się, co widzi Święty Mikołaj, kiedy przelatuje nad naszą okolicą? 🎅
Patrząc na Kleczę z pewnością dostrzeże duże zmiany na Kopcu. Już zaczęły wyrastać tu nowe konstrukcje! 🏗
Swoim kształtem przypominają domy, które kiedyś były powszechne w zabudowie okolicznych wsi, ale te na Kopcu są wykonane z betonu i stali. Z lotu ptaka łatwo zauważyć widoczne podobieństwo do dawnych lokalizacji budynków, umiejscowionych w zwartej, liniowej zabudowie, najczęściej zorientowanej wzdłuż głównej drogi. Niemal zawsze tradycyjne zabudowania stawiano blisko siebie, co sprzyjało tworzeniu się sąsiedzkich wspólnot i odgrywało ważną rolę we wzajemnym wspieraniu się w pracach polowych, gospodarskich czy życiu codziennym.
Właśnie ta charakterystyczna zabudowa wiejska, z niskimi chatami pokrytymi dwuspadowym dachem, stała się inspiracją dla projektu architektonicznego nowego budynku Szkoła Podstawowa im. ks. Leona Bemke w Kleczy Dolnej – Wioski Edukacyjnej, której budowa rozpoczęła się latem 2023 r.
Koncepcję architektoniczną Campusu Bemke stworzyła Medusa Group – pracownia architektoniczna założona w 1997 r. przez Przemo Łukasika i Łukasza Zagałę. Współczesna architektura Campusu, nawiązująca w swojej formie do historycznego kontekstu otoczenia, wpisuje się w malowniczy krajobraz Beskidu Małego – poukładane w przestrzenną kompozycję budynki przywodzą skojarzenia z małym gospodarstwem czy wioską. Łączy je szkolne podwórko stanowiące przestrzeń wypoczynku, wspólnych aktywności i zabawy. Użyty materiał – kształtka ceramiczna – również nawiązuje do tradycji miejsca. To tu przed ponad 100 laty powstała cegielnia, aby zapewnić materiał do rozbudowy Kopca.
W galerii  prezentujemy aktualną dokumentację zdjęciową z budowy 😊
Zobacz co z nieba widzi Św. Mikołaj
Zapisz się na newsletter