Posadźmy wspólnie mikroLas na Campusie Bemke! – 5 kwietnia na Festiwalu Wiosny

Dzisiaj obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale i mniej znane święto – Międzynarodowy Dzień Lasów. Idealnie się składa, bo właśnie dziś zgłębimy temat mikoLasu, który już 5 kwietnia, podczas Festiwalu Wiosny posadzimy wspólnie z Forest Maker na terenie Campusu.  

Las kieszonkowy lub mikroLas to niewielki, ale gęsto zadrzewiony obszar zieleni, tworzony metodą Miyawaki. To nowatorska technika opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego, pozwalająca na szybkie tworzenie bioróżnorodnych ekosystemów nawet na niewielkich przestrzeniach. 

Metoda ta opiera się na intensywnym zagęszczeniu sadzonek i odpowiednim przygotowaniu gleby, co sprawia, że las rośnie 2 razy szybciej niż tradycyjnie sadzone drzewa. Wykorzystuje się w niej rodzime gatunki roślin, które wzajemnie się wspierają, tworząc stabilny ekosystem. Dzięki temu powstaje zielona przestrzeń, sprzyjająca ochronie bioróżnorodności i poprawie jakości powietrza.  

MikroLas nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale staje się również przestrzenią edukacyjną dla lokalnej społeczności. Nauczyciele, zarówno z Campusu, jak i spoza niego, będą mogli wykorzystywać to miejsce do prowadzenia zajęć terenowych, lekcji przyrody czy warsztatów ekologicznych. Dzięki temu uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli – zdobędą wiedzę o funkcjonowaniu ekosystemów, ochronie bioróżnorodności oraz znaczeniu zieleni w miastach. 

Planting Day, czyli dzień sadzenia, to rozpoczęcie serii kwietniowych warsztatów, podczas których uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności związane z pielęgnacją mikroLasu, obserwacją zachodzących w nim procesów oraz dbania o jego rozwój. Projekt ma przede wszystkim lokalny charakter. Dzięki niemu mieszkańcy zyskają nie tylko nowe kompetencje ekologiczne, ale również przestrzeń, którą będą mogli współtworzyć i pielęgnować przez lata. 

O FOREST MAKER 

Forest Maker to jedyny w Polsce wykonawca mikroLasów tworzonych ściśle według metody Akiry Miyawakiego. Dzięki połączeniu wiedzy, pasji i doświadczenia, zespół Forest Maker gwarantuje najwyższą jakość oraz zgodność z międzynarodowymi standardami. Ich misją jest przywracanie natury do miast i tworzenie bioróżnorodnych, samowystarczalnych ekosystemów, które pozytywnie wpływają na środowisko i społeczność. 

O merytoryczny i edukacyjny wymiar wydarzenia zadba dr Kasper Jakubowski – ekspert w dziedzinie lasów Miyawaki, prekursor idei mikroLasów w Polsce, architekt zieleni, edukator oraz prezes Fundacji Dzieci w Naturę. 

Wspiera go cały zespół pasjonatów przyrody, zaangażowanych ekologów, doświadczonych botaników i kreatywnych myślicieli, których łączy wspólny cel: tworzenie zielonej przyszłości dla naszych miast. 

Podczas Festiwalu Wiosny edukatorzy z Forest Maker nie tylko zapewnią instruktaż, narzędzia i wparcie podczas sadzenia, ale także zaproszą do badania życia w martwym drewnie (Kącik próchnojada) oraz odkrywania świata przyrody (Strefa tropiciela przyrody). Dużych i małych odkrywców zapraszamy do sadzenia od godziny 11.00! 

Więcej o ich działalności możecie przeczytać na stronie: https://forestmaker.pl/mikro-las-miyawaki/ oraz na profilach Facebook i Instagram.

 

Wydarzenie współfinansowane z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.   

Zapisz się na newsletter