Projektowanie permakulturowe – warsztaty 06.04.2024

Zaprojektuj z nami ogród społeczny! 

Projektowanie ogrodu to nie lada wyzwanie. Co zrobić, by współpracować z naturą, zamiast nieustannie z nią walczyć? Jak wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu i zastane elementy krajobrazu? Jak uwzględnić w projekcie potrzeby przyszłych użytkowników? I w końcu: jak zaplanować uprawy i nasadzenia, by stworzyć odporny system? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać podczas warsztatów projektowania permakulturowego pod przewodnictwem Jacka Winckiewicza.

Dołącz do naszych warsztatów i dowiedz się, jak zaprojektować ogród zgodnie z zasadami permakultury.

Na warsztatach:
  • Wraz z grupą stworzysz projekt ogrodu społecznego Campusu Bemke, który będzie harmonijnie wpisany w otaczającą przestrzeń i będzie służył społeczności przez wiele lat.

  • Poznasz zasady projektowania permakulturowego, które pozwalają na tworzenie trwałych i zrównoważonych systemów ekologicznych.

  • Dowiesz się, jak wygląda proces zbierania danych niezbędnych przy tworzeniu ogrodu, abyś mógł/mogła skutecznie dostosować projekt do lokalnych warunków i potrzeb społeczności.

  • Przeanalizujesz mapy i miejsce na ogród podczas spaceru po terenie, co pozwoli na lepsze zrozumienie kontekstu projektu oraz zbieranie istotnych informacji.

Jacek opowie również o:

  • Elementach, na które należy zwrócić uwagę przy planowaniu ogrodu, takich jak dobór roślin, układ przestrzenny czy materiały budowlane, aby zapewnić funkcjonalność i estetykę projektu.

  • Częstych błędach popełnianych przy zakładaniu ogrodu, abyś mógł/mogła uniknąć typowych pułapek i osiągnąć sukces w realizacji projektu.

  • Bioróżnorodności, która jest kluczowa dla utrzymania równowagi ekologicznej i zachowania zdrowia ekosystemu.

  • Wykorzystaniu technik permakulturowych do minimalizacji odpadów, zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów oraz promowania regeneracji naturalnych procesów.

  • Integracji ogrodu z lokalną społecznością i edukacji ekologicznej, aby projekt mógł służyć nie tylko jako miejsce rekreacji, ale również jako przestrzeń edukacyjna i źródło inspiracji.

Jeśli chcesz wziąć udział w projektowaniu ogrodu społecznego przy Campusie Bemke, mieć realny wpływ na jego wygląd, aktywnie go współtworzyć i z niego korzystać, a jednocześnie poszerzyć swoją wiedzę w zakresie projektowania permakulturowego – zgłoś swój udział w warsztatach! Zaplanujmy i stwórzmy nasz ogród razem!

Informacje o prowadzącym

Jacek Winckiewicz

Projektant i praktyk permakultury. Łączy ludzi, pomysły, projekty. Drzewa i zwierzęta. Węgiel i azot. Architekturę i ogrodnictwo. Inicjator i współtwórca ekoosady Truskawkowe Pola w północnej Wielkopolsce, gdzie z grupą przyjaciół działa w kierunku samowystarczalności w zgodzie z naturą.

Eksperymentuje, buduje, sadzi.

Więcej informacji na temat Jacka i jego działań znajdziecie tutaj:

truskawkowepola.pl

https://www.facebook.com/truskawkowe

Harmonogram warsztatów

9:00 Przywitanie, prezentacja tematyki i planu warsztatu

9:10 Zapoznanie z grupą, określenie stanu wiedzy, potrzeb i oczekiwań

9:30 Wprowadzenie do projektowania permakulturowego

10:00 Analiza map i miejsca na ogród. Spacer po terenie, zbieranie danych

11:00 Przerwa kawowa

11:30 Ankieta klienta – zbieranie planów, możliwości i ograniczeń. Tworzenie listy    elementów

12:00 Praca w grupach. Projektowanie ogrodu

13:00 Obiad

14:00 Projektowanie ogrodu. Konsultacje projektów. Przygotowanie prezentacji

16:00 Przerwa kawowa

16.30 Prezentacja projektów. Dyskusja, pytania, wymiana pomysłów

17:30 Podsumowanie. Planowanie realizacji

18:00 Zakończenie warsztatu

18:30 Ognisko

Zgłoszenia

Uwaga: uczestnictwo w warsztatach wiąże się z podpisaniem umowy wolontariackiej z Fundacją Campus Bemke i aktywnym udziałem w budowie i pielęgnacji ogrodu społecznego na terenie Campusu w wymiarze co najmniej 6 godzin w okresie kwiecień-czerwiec 2024 r. Za uczestnictwo w warsztatach oraz wyżywienie w ich trakcie nie pobieramy opłat.

Treść umowy dostępna pod adresem: Porozumienie wolontariackie – 06.04.2024 warsztaty.docx

W razie pytań prosimy o kontakt z Pauliną Olek: paulina.olek@campusbemke.pl
+48 885 660 396

Zapraszamy i do zobaczenia!

Zapisz się na newsletter