RACJONALNE ZARZĄDZANIE WODĄ
MAGAZYNOWANIE, UZDATNIANIE I ROZPROWADZANIE WODY W OGRODZIE
Jednym z problemów, z jakim borykają się nie tylko rolnicy wielkoobszarowi, ale też przydomowi ogrodnicy, jest zmieniająca się struktura opadów. Obecnie doświadczamy długich okresów bezdeszczowych, przeplatanych gwałtownymi ulewami. W tej sytuacji niezwykle ważne staje się nie tylko oszczędzanie i odzyskiwanie zużytej wody, ale też zatrzymywanie, magazynowanie i rozsądne gospodarowanie wodą deszczową w naszych ogrodach. Podejmując te działania uodparniamy się na skutki suszy, a to krok w kierunku bezpieczeństwa żywieniowego. To wszystko przekłada się na realne oszczędności oraz zwiększenie świadomości roli, jaką woda odgrywa w naszym życiu i w świecie przyrody.
Udział w pierwszym z cyklu jesiennych warsztatów z FarmLabem pozwoli Ci zaprojektować efektywny system zarządzania wodą deszczową i odzysku wody szarej w swoim ogrodzie i domostwie.
Warsztaty poprowadzi Łukasz Nowacki – nauczyciel permakultury, specjalista w zakresie ekohydrologii.
Na warsztatach:
Łukasz opowie również o:
Swoją przygodę z permakulturą i recyklingiem wody Łukasz rozpoczął już jako nastolatek, korzystając z jedynej dostępnej wtedy przestrzeni do upraw – kilkumetrowego balkonu. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce nauczycieli permakultury, a swoje działania przeniósł na 8-hektarowe gospodarstwo. I Ty, niezależnie od powierzchni, jaką dysponujesz, możesz już teraz wyruszyć w podróż po świecie własnych upraw, w kierunku samowystarczalności żywieniowej.
O prowadzącym:
Łukasz Nowacki: nauczyciel permakultury, rolnik, praktyk projektowania regeneratywnego z ponad 20-letnim doświadczeniem. Twórca ogrodów funkcjonujących zgodnie z naturą. Absolwent kierunku Ochrona Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, specjalista w zakresie ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowych. Założyciel i prezes Fundacji TRANSFORMACJA. Razem z żoną Izabelą prowadzi regeneratywne gospodarstwo permakulturowe Dolina Mgieł nad rzeką Pilicą.
Więcej informacji na temat Łukasza i jego działań znajdziesz na stronach:
Harmonogram warsztatów:
9:00- 11:00 Część I: Wprowadzenie
11:30- 13:00 Część II: Jak oszacować ilość dostępnej wody
13:00- 14:00 Obiad
14:00- 16:00 Część III: Część praktyczna
16:30 – 19:00 Część IV: Permakulturowe projekty związane z efektywnym wykorzystaniem wody
19:00 Ognisko, sesja pytań i odpowiedzi, zakończenie warsztatów