23 listopada zorganizowaliśmy uroczysty wernisaż wystawy poświęconej historii miejsca, w którym dziś powstaje projekt edukacyjny Campus Bemke.
Wystawa, którą zatytułowaliśmy „Campus Bemke, wczoraj, dziś i jutro”, jest dokumentacją ponad 100-letniej tradycji edukacyjnej zapoczątkowanej na Kopcu w Kleczy Dolnej przez Pallotynów, a także prezentacją jak to dzieło będzie kontynuowane i rozwijane przez Campus.
Pierwszymi widzami wystawy byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Leona Bemke. Dzieci zostały oprowadzone po ekspozycji przez ks. Jacka Jezierskiego i Waldemara Grabowskiego, którzy oprócz wiedzy historycznej, opowiedzieli wiele anegdot i ciekawostek. Ponadto dla najmłodszych zostały przygotowane dodatkowe atrakcje: dmuchańce, popcorn i wata cukrowa.
W godzinach wieczornych na wernisaż zaprosiliśmy dorosłych. Szczególnym momentem tego spotkania była rozmowa z przybyłymi gośćmi, którzy wyjątkowo dobrze znają fascynującą historię Kopca. Swoimi wspomnieniami podzielili się: ks. Jacek Jezierski, Genowefa Chrapla, Ewa Wegenke, Bogdan Master i Waldemar Grabowski. Rozmowę poprowadził Krzysztof Słaboń.
Wystawa zaprezentowana została wewnątrz budynku Collegium Marianum, w specjalnie na tę okazję zaprojektowanej konstrukcji w formie niewielkich domków, wizualnie nawiązujących do powstających na Campusie nowych zabudowań szkoły – Wioski Edukacyjnej. Aktualnie wystawa jest prezentowana na zewnątrz w parku.
Archiwa Kopca
Pallotyńskie archiwa zawierają bogatą dokumentację fotograficzną ważnych wydarzeń i życia codziennego braci i uczniów oraz skrupulatnie prowadzone dzienniki. To one stały się dla nas źródłem inspiracji i kopalnią wiedzy. Kultywowane i promowane w tym miejscu od lat wartości, dziś stanowią bazę do dalszych działań. Chcemy, tak jak nasi poprzednicy, między innymi ks. Alojzy Majewski czy ks. Leon Bemke, odpowiedzieć na aktualne potrzeby czasu i rozwijać miejsce wszechstronnej edukacji, nowych możliwości i przestrzeni działania dla wspólnego dobra. Wystawą „Campus Bemke wczoraj, dziś i jutro”, opowiadamy historię szkolnictwa na Kopcu i pokazujemy liczne podobieństwa do działań podejmowanych obecnie.
Dla wielu osób odwiedzających Campus, nasza wystawa będzie okazją do:
- odkrycia dotąd nieznanych powszechnie faktów z historii Collegium Marianum,
- poznania bliżej sylwetek założycieli – tych dawnych i tych współczesnych
oraz
- poznania obecnie realizowanego projektu zabudowań Campusu.
Nadal aktualne pozostają słowa zapisane w kronice Prowincji Polskiej Księży Pallotynów z 1909 r.
Okolica piękna, falista, zdrowa, tuż u podnóża Karpat, przecięta bystrą rzeką Skawą, wpływająca do Wisły. […] Kopiec położony w połowie drogi z Kleczy Dolnej do Wadowic, tuż przy samym gościńcu z Bielska do Krakowa, spełnia rolę miejsca wypoczynkowego dla podróżnych i pątników oraz miejsca rozrywkowego dla miejscowej ludności.
To co powstaje na Campusie Bemke jest tylko dopełnieniem tradycji i ubogaceniem jej na miarę współczesnych potrzeb i możliwości. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Campusu i zapoznania się z historią tego miejsca.
Zachęcamy także do korzystania z szerokiej oferty zajęć na Campusie o których więcej informacji tutaj.
_________
Projekt wystawy realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.