Rada społeczna

Długiemu i ambitnemu procesowi powstawania Campusu Bemke towarzyszy Rada Społeczna.

Do udziału w Radzie staramy się włączyć osoby, które znają na wylot naszą społeczność lokalną. Dlatego zaproszenia rozesłaliśmy do osób, które spełniają jeden lub kilka kryteriów z listy:

https://campusbemke.pl/wp-content/uploads/2023/10/20230928_175744-scaled.jpg
są̨ aktywni i działają̨ lokalnie w obszarach, w których działać́ zamierza Campus,
są̨ zaangażowani społecznie,
są̨ związani z ważnymi lokalnie organizacjami lub instytucjami,
są̨ aktywnymi członkami społeczności sąsiedzkich,
zostali rekomendowani do uczestnictwa w Radzie,
obserwując ich dotychczasową działalność przypuszczamy, że w przyszłości będą̨ chcieli współtworzyć́ Campus,
reprezentują̨ jedną z grup wiekowych lub społecznych, których obecność́ w Campusie jest dla nas szczególnie ważna.

Na nasze zaproszenie odpowiedziało na razie około dwudziestu osób. Prace Rady trwają od listopada 2022 roku.

Czym jest i ma być w przyszłości Rada Społeczna?

Przede wszystkim uważamy, że miejsce takie jak Campus Bemke potrzebuje mechanizmów partycypacyjnych. Nie stworzymy dobrej przestrzeni i oferty w zaciszu naszych biur. Dlatego zależy nam na rozmowie o społeczności lokalnej, dogłębnym poznaniu jej potrzeb oraz odpowiedzeniu na nie. Wiemy też, że jest wiele decyzji, które najlepiej podejmuje się w szerszym gronie i w efekcie dłuższej deliberacji. Dlatego Rada ma być miejscem do rozmowy i współdecydowania o Campusie.

Łącznikiem

Tworzenie Campusu będzie procesem, który potrwa długi czas i trwale zmieni Kopiec i jego najbliższe okolice. Budowa będzie na pewno ekscytującym procesem. Chcemy, by członkowie naszej społeczności lokalnej na bieżąco wiedzieli, w którym momencie procesu jesteśmy, jakie etapy zrealizowaliśmy, a co jest jeszcze przed nami. Dlatego Rada ma być grupą, która jako pierwsza dowie się jak idą prace na Campusie i jeśli tylko zechce, to tę wiedzę będzie mogła przekazać dalej.

Twórcą oferty

Campus będzie miejscem, które da wielkie możliwości uczestnictwa i współtworzenia. Sale lekcyjne, widowiskowe i warsztatowe, pracownie, ogrody, zagrody, pokoje, przestrzenie do odpoczynku – wszystko to wymagać będzie nie tylko ludzi, którzy przyjdą skorzystać z oferty, ale też będą ją współtworzyć. Dlatego Rada ma być grupą, która nie tylko podpowie nam, jak wyglądać powinna oferta dla społeczności lokalnej, ale też włączy się w jej współtworzenie.

Eksperymentem

Wreszcie, Rada Campusu jest rodzajem eksperymentu. Jesteśmy pewni, że gdy na jednej sali zbierze się tylko dwadzieścia osób działających na rzecz naszej okolicy, to efekty mogą być niezwykłe. Dlatego jesteśmy gotowi, by przekonać się w jakim kierunku będzie ewoluować nasza Rada.

W pracach nad powołaniem Rady Społecznej i diagnozą społeczności lokalnej towarzyszy nam Fundacja Stocznia www.stocznia.org.pl. Celem tych prac jest stworzenie podstaw do możliwie najlepszego angażowania społeczności lokalnej w życie na terenie Campusu. Więcej na temat procesu partycypacji prowadzonego wspólnie z Fundacją Stocznia dowiecie się tutaj: Przestrzeń dla organizacji i inicjatyw – Campus Bemke.

Zostań członkiem Rady

W pracach nad powołaniem Rady Społecznej i diagnozą społeczności lokalnej towarzyszy nam Fundacja Stocznia (www.stocznia.org.pl). Do Rady można się dołączyć lub zgłosić kandydaturę – prosimy pisać na justyna.glowka@campusbemke.pl.

Udział w Radzie jest dobrowolny, jej członkowie nie pobierają wynagrodzenia za swoje zaangażowanie. Rada ma charakter otwarty, ale członkostwa wymaga zatwierdzenia przez Fundację Campusu Bemke.

Zapisz się na newsletter